A Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Közösségi és Szociális Tanulmányok Tanszékén jártunk a másodéves levelezős szociális munka hallgatóinál a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány Szárny című játékával. Az volt a célunk a műhelyfoglalkozással, hogy egy új eszközt mutassunk be a leendő szociális munkásoknak. Az eseményen a játék mellett más beszélgetés- és vitaindító feladatokat is megismertettünk velük.
A Szárny a DIA sajátfejlesztésű online játéka a populizmusról és a társadalmi változásokról. A szervezet azért hozta létre ezt a játékot, hogy könnyen tudjunk beszélgetni fiatalokkal olyan témákról, mint az aktív állampolgárság és az érdekvédelem. Egy 30-40 perces interaktív képregény formájában bontakozik ki előttünk a történet, amelyben izgalmas minijátékok állítanak elégnk újabb és újabb kihívásokat.
A workshopon egymás megismeréséhez KIO emberi jogi kártyajátékunkat használtuk. Mivel a 44 gyönyörű grafikával ellátott lap az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának paragrafusait és az azóta elmúlt évek során megfogalmazott emberi jogokat ábrázolja, így remek eszköz volt arra, hogy megtudjuk kit milyen események, folyamatok foglalkoztatnak, esetleg zavarnak, ami jelenleg a világunkban zajlik. Felmerült a nők helyzete, az addikciós problémák kezelése, az elégedetlenség és telhetetlenség jelenségei is.
Ezt követte a Szárny interaktív képregény kipróbálása. A résztvevők egyénileg vagy párban játszották végig a játékot, majd csoportszinten, együtt dolgoztuk fel a játék adta benyomásokat. Maorit bátornak, naivnak és lelkesnek látták, míg a játékban kialakult társadalmi helyzetet úgy gondolták napjainkban is megéljük. Viszont azt, hogy ilyen könnyen alakuljon ki egy egységes gondolkodást valló csoport, aki közös erővel tenni is szeretne ilyen egyszerűen és rövid időn belül, elképzelhetetlennek tartották. Ennek feloldásaként összegyűjtöttünk pár jó példát társadalmi kiállásokra, amikor egy emberként mozdult meg a tömeg.
Az eseményt véleményvonal állításokkal zártuk le. Az elhangzott mondatok után mindenki elfoglalhatta a képzeletbeli skálán a helyét, valamint kifejthette véleményét az adott kijelentéssel kapcsolatban. Érdekes tapasztalás volt, hogy voltak, akik hasonló gondolatokat fogalmaztak meg, mégis ellentétes pólusán álltak a kijelölt pontok között. Parázs viták és érdekes véleményütköztetések alakultak ki a szabad véleménynyilvánításról, valamint a politika és az iskola viszonyáról.
Köszönjük a lehetőséget a Boros Julianna egyetemi oktatónak és a másodéves levelezős szociális munkás hallgatóknak! Remek alkalom volt a beszélgetésre, véleménycserére és tapasztalatszerzésre egyaránt!
A GameOn for Democracy, másnéven „Using Digital Games to Promote Youth Engagement and a Culture Democratic Debate in Hungary” projekt a United Nations Democracy Fund „Digitális játékok használata a fiatalok elkötelezettségének és a demokratikus vita kultúrájának előmozdítására Magyarországon” programjának támogatásával valósult meg, a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány koordinálásával.