A helyi és országos hatású környezetvédelmi problémák, különösen a nagyberuházások, benne az akkumulátorgyártással kapcsolatos szennyező ipari tevékenységek környezeti hatásainak bemutatását és csökkentését tűzte ki célul a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület. Meglátásuk szerint a nagyberuházások, mint a kényszeriparosító jellegű debreceni akkumulátoripari beruházások gyakran nem veszik figyelembe kellőképpen a környezeti és egészségügyi hatásokat, és ez komoly problémákat okozhat a helyi közösségek számára. Ugyanakkor a problémakör a környezeti hatások, az élelmiszerbiztonságra gyakorolt hatások miatt nem helyi, hanem országos jelentőségű. A Katalizátor program támogatásával ezekre az összefüggésekre hívják fel a figyelmet.
A MIAKÖ tevékenységei három fő területre osztható: tájékoztató kampányok és tiltakozások szervezése, jogi érdekérvényesítés és közösségépítés. Fő céljuk felhívni a figyelmet a debreceni CATL akkumulátorgyár, valamint a Debrecenben megvalósuló összesen 7 akkumulátoripari beruházás környezeti és egészségügyi kockázataira, meggyőzni a döntéshozókat és a lakosságot, hogy ezek a beruházások óriási kockázatot jelentenek és a következményeik beláthatatlanok. Az egyesület nem csak a közvéleményt szeretné megváltoztatni a gyárakkal kapcsolatban, hanem jogi úton is próbálja megakadályozni az akkumulátorgyár létesítését, próbálja elérni a hatóságok és az önkormányzat jogszerű működését. “Mi nem csak egy tiltakozó mozgalom vagyunk, hanem egy élő közösség is, amely összetartja és támogatja egymást” – mondta el az egyesület egyik tagja.
Az egyesület legfontosabb eredményei között szerepel egy lakossági összefogás kialakítása Mikepércsen és Debrecenben, valamint Debrecen vonzáskörzetében. Napirenden tartják a kiemelt beruházások környezetvédelemi problémáit, miközben információkat gyűjtenek az akkumulátorgyári beruházás részleteiről, ami miatt jogi eljárást is kezdeményeztek Debrecen önkormányzata ellen, valamint tagjaik magányszemélyként a hatósági döntéseket támadták a bíróságon. Széles körű kapcsolatrendszerük magában foglalja a helyi lakosokat, valamint más civil szervezeteket. Az egyesület aktívan részt vesz a közösségi életben, és rendszeresen szervez tájékoztató fórumokat, tüntetéseket és egyéb rendezvényeket.
A Katalizátor program támogatásával tájékoztató fórumot szerveztek, ahol tájékoztatták a közösséget a nagyberuházások környezeti hatásairól, és megvitatták a lehetséges megoldásokat. A fórumra meghívták a helyi lakosokat és szakértőket. Közösségi média kampányt indítottak nagyberuházások környezeti hatásairól, és felhívták a figyelmet a lehetséges megoldásokra. Ezzel összhangban jogi lépéseket tettek annak érdekében, hogy biztosítsák a nagyberuházások környezeti hatásainak megfelelő kezelését.
Az Emberség Erejével Alapítvány az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) által támogatott PROTEUS elnevezésű program keretében a Transatlantic Foundationnel (TF) együttműködésben hirdette meg a Katalizátor kapacitásfejlesztő támogatási programot Magyarországon működő civil szervezetek számára.
A Katalizátor program az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Tartalmáért kizárólag az Emberség Erejével Alapítvány felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió nézeteit.