A Kulturális Területek Egyesület egy olyan aktív, független, a helyi művészeti-kulturális ügyek, közéleti kérdések iránt fogékony, azokról kritikusan gondolkodó közösség kialakítását tűzte ki célul a Katalizátor támogatásával, amely képes idővel önszerveződővé, önfenntartóvá válni, és képes a debreceni kulturális szféra minél több civil intézményes szereplőjét megszólítani. A közösségnél fontosnak érzik, hogy ehhez párbeszéd-kezdeményezően, akár cselekvést ösztönzően lépjenek fel a helyi/országos kulturális, közéleti kérdéseket illetően.
“A KULTer.hu oldal kiadásával egy olyan, az önkormányzati, állami szférától független platformot működtetünk, amely tájékozódást nyújt az olvasóknak a kultúra különböző területein, illetve a pályakezdő művészeknek, kritikusoknak, újságíróknak szolgál felületként” – magyarázta Pótor Barnabás. “Olyan kulturális eseményeket szervezünk Debrecenben, melyeken szabadon tudunk beszélni az országos és helyi kulturális-, és közéletet érintő kérdésekről.”
A városban látogatható irodalmi, kulturális programok gyakorisága és színvonala változó, az egyesület tapasztalatai szerint a különböző közösségek általában kiszolgáltatottak az aktuálisan elérhető, többnyire állami, önkormányzati forrásoknak. A KULTeresek egy olyan párbeszédteret, platformot, egy alapvetően a kultúra iránt érdeklődő, de a globális és lokális problémák, közéleti kérdések iránt is fogékony, az állami, önkormányzati forrásoktól független közösséget szeretnének létrehozni, mely résztvevőinek fontos a véleménynyilvánítás, a tágabb, illetve a mikrokörnyezet kihívásaira, kulturális jelenségeire történő reagálás, az azokról való (később akár cselekvésre is ösztönző) párbeszéd.
A KULTer.hu portált 2010-ben alapították, döntően a Debreceni Egyetem magyar szakos hallgatói, az oldal 2021-ben alakult egyesületté (KULTurális TERületek Egyesület). Az online lapkiadás mellett a KULTer.hu a kezdetektől fontosnak tartja a Debrecenben történő offline megjelenést, illetve művészeti-kulturális közösségszervezést is. 2018 óta adják át a közösségi finanszírozású díjukat (KULTer stART díj), amelyet minden évben egy 30 évnél nem idősebb szerző kaphat meg. Az utóbbi évek folyamán alkalmi, illetve szorosabb kapcsolatot építettek ki a debreceni civil szféra képviselőivel.
A közösség korábban sikeresen pályázott az Inkubátor programba, aminek köszönhetően az idei évben KULTolvasó Kör nevén olvasókört indítottak. Ennek keretében aktuális, társadalmi-közéleti kérdésekkel összefüggő olvasmányokról beszélgettek a résztvevőkkel. A rendezvények hatására elkezdett kialakulni egy olyan, aktív közösség, amely fontosnak tartja ezeket a kérdéseket, illetve a róluk való – olvasmányok mentén történő – párbeszédet.
A KULTolvasó Kör koncepcióját folytatva a pályázati forrásból havi rendszerességgel olvasókört, kerekasztal-beszélgetéseket szerveztek a Katalizátor program támogatásával. A konkrét témákat, olvasmányokat a kerekasztal-beszélgetések résztvevőivel együtt alakították ki, aktuális társadalmi, közéleti kérdésekkel foglalkoztak. A cél az, hogy az aktív résztvevők közül minél több embert a későbbiekben is az oldal, illetve az egyesület holdudvarában tudhassanak, a továbbiakban ne csak a rendezvényeik látogatói legyenek, hanem akár az egyesület tagjai, olyan személyek, akikkel a későbbiekben együtt tudnak dolgozni.
2024 őszén, a Katalizátor program támogatásával az egyesület útjára indította a Vágott méret elnevezésű rendezvénysorozatát is, melynek keretében fiatal, pályakezdő költők, írók, irodalmárok, másrészt Debrecenhez is kapcsolható, már nevet szerzett alkotók izgalmas szépirodalmi, értekező prózai köteteit szeretnék elhozni a városba, hogy az érdeklődők a kulturális nagyrendezvények kínálatán túl is találkozhassanak a fiatal irodalom képviselőivel, illetve azokkal a szerzőkkel, akiknek a könyvei különböző okokból adódóan egyébként nem jutnának el Debrecenbe.
Az Emberség Erejével Alapítvány az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) által támogatott PROTEUS elnevezésű program keretében a Transatlantic Foundationnel (TF) együttműködésben hirdette meg a Katalizátor kapacitásfejlesztő támogatási programot Magyarországon működő civil szervezetek számára.
A Katalizátor program az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Tartalmáért kizárólag az Emberség Erejével Alapítvány felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió nézeteit.