Küldetés
Olyan embereket és szervezeteket szeretnénk díjazni, akiknek fontosak az Emberség Erejével Alapítvány értékei, tehát munkájukat a közösség, a nyitottság, a cselekvés, az autonómia, az állampolgári öntudat és az emberi méltóság szellemében végzik.
A díj védnökei
Minden évben felkérünk olyan pécsi, vagy Pécshez szorosan kötődő személyeket, hogy jelenlétükkel és védnöki tevékenységükkel emeljék a díj rangját.
A díj médiapartnere:
Az Emberség Erejével Alapítvány civil kurázsit ünneplő regionális díjára február végig lehet jelöléseket leadni. A díjat két kategóriában ítélik oda: helyi közösségek érdekében tevékenykedő civil csoportok, illetve bátor, elkötelezett magánszemélyek nyerhetik el.
A díjra bárki jelölhet a dél-dunántúli régióból, tehát Baranya, Tolna és Somogy megyéből olyan magánszemélyt és/vagy civil szervezetet, akiről úgy gondolja, a közösségért tett példaértékű munkája elismerésre érdemes.
Jelölés és kiválasztás
Jelölni az emberseg.hu honlapon közzétett felületen lehet február végéig. Jelölőként kategóriánként egy-egy személy és közösség jelölhető.
A beérkezett jelölések közül az Emberség Erejével Alapítvány kuratóriuma választ ki kategóriánként 3-3 jelöltet. Közülük az alapítvány munkatársai, önkéntesei, felügyelő-bizottsági tagjai, a díj védnökei és partnerei szavazatai alapján talál gazdára a díjat jelképező, villanykörtét formázó szobrocska. Az Emberség-díjat alapítványunk születésnapján adjuk át.
A kategóriák díjazottjai egyszeri, 100.000 forintos pénzdíjazásban részesülnek.
Ki lehet jelölt?
PÉLDAKÉPEK ÉS SORSOK
Emberség-díj díjazottak
Magánszemélyek és civil közösségek, akik bizonyságát adták a civil kurázsinak, kiemelkedően sokat tettek a helyi közösségért, tevékenységük példaértékű és inspiráló mások számára.
2024
VÉDNÖK: Kőműves Glória és Mindum Károly
Magánszemély kategória
Wirth Gabriella
Talán a nyitottság és a nyíltság az, ami először eszébe jut valakinek, ha találkozik Wirth Gabriellával. Személyét átlengi az őszinteség és a derű, éppoly természeteséggel beszél kételyekről és vívódásokról, mint a sikerekről. A Pécsi Down Alapítvány kuratóriumának elnökeként hét éve dolgozik töretlen lelkesedéssel a Down-szindrómás gyerekekért és családjaikért.
Civil közösség kategória
Apolló Mozi
Az Apolló Mozi mögött álló civil közösség az elmúlt évtizedekben alapjaiban értelmezte újra a mozi mint intézmény műfaji kereteit. Nekik köszönhetően ma jóval több mindent talál az Apolló ajtaján benyitó mozilátogató annál, mint amennyit a művészmozi címke alapján feltételezne. Párbeszédet, gondolatébresztő előadásokat, szellemi műhelyt, menedéket és töltekező pontot.
2023
VÉDNÖK: Putz Ádám és Varga Gabriella
Magánszemély kategória
Tölgyfa Gergely
A bátorság és tisztesség mellé felesleges fokmérőt rakni, mégis fontos kifejezni az elismerést annak, akinek áldozathozatala nagyobb következményekkel járt. Tölgyfa Gergely az első pécsi tanárok között volt, akik polgári engedetlenségi akcióba kezdtek, hogy felhívják a figyelmet a pedagógusok helyzetére. És az első fővároson kívüli tanár volt, aki emiatt elvesztette az állását.
Civil közösség kategória
Pécsi Oktatási-Nevelési Társulás
A hatalom ma Magyarországon jelentős sikereket ért el abban, hogy megakadályozza azoknak az összefogását, közös fellépését, hatékony érdekképviseletét, akik számonkérhetik visszaéléseit. Ennek a jelenségnek mond ellent már a megalakulásával a Pécsi Oktatási-Nevelési Társulás (PONT). A szervezetet tanárok, diákok és szülők alapították a Pécs és Pécs környéki köznevelési és felsőoktatási intézmények összefogásával 2022 végén.
2022
VÉDNÖK: Pál Márton és Pethőné Nagy Csilla
Magánszemély kategória
Híves-Varga Aranka
Ritka az olyan ember tudományos körökben, aki elméleti és gyakorlati szinten is ugyanolyan elhivatottan küzd jó ügyekért. Híves-Varga Aranka szakemberként, kutatóként is hisz az esélyegyenlőség és az inklúzió fontosságában. Esetében, talán ha akarnánk se lehetne kettéválasztani e kettőt. Hátrányos helyzetű, cigány/roma fiatalokért, egyetemi hallgatókért végzett áldozatos munkája nemcsak a fiatalok, de a szakmai kollégák között is sokak számára inspiráló.
Civil közösség kategória
Jó Szatyor
A nagyszerű dolgok sokszor olyan egyszerű ötletekből születnek! Egy kis odafigyelés, egy kis tenni akarás, és mire észbe kap az ember, máris felbecsülhetetlenné válik a jócselekedet. A Jó Szatyor is így indult, előbb a megszólított ismerősök, majd nem sokkal később a felhívást meghalló, ismerősökké váló idegenek önzetlensége, a segíteni akarás szándéka az, ami naggyá teszi.
2021
VÉDNÖK: Árkovits Amaryl és Simon Wintermans
Magánszemély kategória
Vatai Éva
„Fontosnak tartom, hogy a diákjaim korrektek legyenek, elvek mentén cselekedjenek, s mindehhez megfelelő érvelési technikával rendelkezzenek” – vallja Vatai Éva, a pécsi Leőwey Klára Gimnázium francia- és drámaszakos tanára, és szerencsére mindez „megtanulható a gimnázium évei alatt”. A pedagógus több mint három évtizede tanít az intézményben, óráin generációk nőttek fel. Az elveihez ragaszkodó tanárnő a pécsi közélet aktív szereplője. Ha az igazságérzete megköveteli, akkor tüntetést, vitákat, performanszokat szervez.
Civil közösség kategória
A Város Mindenkié Pécs
Kiszolgáltatott és sokszor kilátástalan helyzetben lévő embertársainkon segítenek A Város Mindenkié Pécs aktivistái. A csoport Pécsen elsőként kezdett el foglalkozni az intézményrendszeren kívüli lakhatási érdekvédelemmel. Sok esetben pótolhatatlan támogatói a fedél nélkül élőknek és a lakhatási szegénységgel küzdőknek. Informálnak, jogot és jogeseteket értelmeznek, segítenek a hatósággal történő kommunikációban, és ha kell, akkor megmozdulásokat, figyelemfelkeltő, tiltakozó akciókat szerveznek – mindezt az érintettek aktív részvételével.
2020
VÉDNÖK: Köles Ferenc és Veiszer Alinda
Magánszemély kategória
Zeller Judit
Zeller Judit jogász, pszichológus, a TASZ szakértője. Rendszeresen vállal nyilvános szereplést az állampolgári jogok védelmében, gyakran felszólal azokért az emberekért, akiket hátrányos megkülönböztetést ér. Aktuális társadalmi, közéleti kérdésekben helyi szinten is aktív, segíti a vonatkozó jogértelmezést. Higgadtan és következetesen képviseli az emberi jogokat.
Civil közösség kategória
a Pécsi Janus Pannonius Gimnázium magyar tanári munkaközössége
A Pécsi Janus Pannonius Gimnázium magyar nyelv és irodalom tanári munkaközössége volt az első tantestületi közösség Magyarországon, amely tiltakozott az új NAT ellen. A nagy személyes bátorságra, igazságérzetre és szakmai felelősségtudatra valló kiállást később sokan követték és sokan csatlakoztak hozzá. A Janusos magyarosok példát mutattak a teljes hazai pedagógus-társadalomnak.