VÁLTOZTASSUNK A HELYI DEMOKRÁCIA KULTÚRÁJÁN!
Részvétel Pécsen
Bármilyen nagyszerűek is a különböző részvételi programok, különösen igaz a mondás: az első lépés megtétele a legnehezebb mindig. Egy éven át azon dolgoztunk, hogy megmutassuk pécsi civileknek, városlakóknak, hivatali tisztviselőknek és választott politikusoknak a közösségi részvétel működő, jó példáit. Egy év után elmondhatjuk: 2023-ban Pécs csatlakozik a részévteli költségvetést megvalósító magyar városok sorához!
Részvételi programok indulnak Pécsen
Egy lehetséges jó módszer a civilek bevonására az önkormányzásba.
KONCEPCIÓ
Együttműködés a helyi demokrácia erősítéséért
A Nevelők Háza Egyesület, Pécs önkormányzata és az Emberség Erejével Alapítvány együttműködésben megvalósuló program sikere esetén Pécs lehet a helyi demokrácia és a közösségi részvétel egyik modellje, mintát mutatva további programok magyarországi megvalósítására. Négy fő tevékenységre épült fel az év, és nagy figyelmet fordítottunk a tapasztalatok megosztására.
A program lehetőséget teremtett a valódi közösségi részvételen alapuló együttműködésekre.
TANULMÁNYUTAK
Tanulás személyes tapasztalás által
A program fontos részét képezték azok a tanulmányutak, amelyeken a résztvevő civilek, önkormányzati képviselők és hivatali dolgozók első kézből szerezhettek tapasztalatot a közösségi részvételről, jó gyakorlatot láthattak az állampolgárok és önkormányzatok közötti együttműködésre.
Miskolc
2022. március 10-11.
Intenzív két nap során több fontos eszmecserére is sor került, melyek során a miskolci részvételi folyamat megismerése után a résztvevők megoszthatták egymással észrevételeiket és ötleteiket. A miskolciak közvetlen visszajelzést kaptak, a pécsiek pedig érdekes információkkal, értékes tapasztalatokkal és inspiratív eredmények megismerésével gazdagodhattak.
Szentendre
2022. május 13-14.
A pécsi csapatot többek között Magyar Judit és Pilis Dániel alpolgármesterek fogadták. Bemutatták, hogyan vonták be Szentendrén a lakosságot az önkormányzati döntésekbe 2019 óta. A látogatás azért is tanulságos volt, mert jó példa lehet a pécsi városrészi költségvetések megtervezésébe.
Budapest – Fővárosi Önkormányzat
2022. június 16.
Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes fogadta a pécsi delegációt. Nagyon tanulságos volt ez a látogatás is, ráadásul egy másfajta léptéket is megismertünk: Budapesten nem városrészenként, hanem az egész várost érintő, témák szerinti projektekre lehetett javaslatot tenni.
Józsefváros
2022. OKtóber 27-28.
A tanulmányút résztvevőit Pikó András polgármester köszöntötte, ezt követően mutatkoztak be a józsefvárosi Közösségi Részvételi Iroda és munkatársai. Az utcákat a városrehabilitációt végző Rév8 munkatársaival tett sétával fedezte fel a pécsi csapat, majd sor került a Józsefvárosi Múzeum, a VIII. kerület új közösségi múzeumának megismerésére is.
MŰHELYek
Megismerni egy működő eszközt
Műhelyfoglalkozásokat tartottunk a közösségi költségvetésről pécsi civil szervezetek képviselőinek önkormányzati szereplők részvételével alapítványunk székhelyén és a Civil Közösségek Házában. Négy alkalommal próbáltuk ki más-más résztvevői körrel a Helsinki önkormányzata által fejlesztett, magyarra a Transparency International Magyarország által adaptált ötletgeneráló kártyás műhelyfoglalkozást. Az utolsó alkalmat pedig a pécsi önkormányzat dolgozóinak szerveztük a Közösségi Digitális Eszközök Alapítvány közreműködésével.
Műhelymunka
54 fő
Szervezetek
15 db
Tanulmányutak
67 fő
Önkormányzatok
7 db
„
Peták Péter
program koordinátor
A részvételiség alapfeltétele egy olyan szemlélet az önkormányzat részéről, hogy nyitottságával, átláthatóságával épít bizalmat.
Annak érdekében, hogy a helyi közéleti kérdések nyilvános tárgyalásába minél inkább bevonja az érintetteket, hogy aktív és felelős választópolgárok alkossák a helyi társadalmat és jól előkészített és elfogadott döntések szülessenek.
KONFERENCIA
A közösségi részvétel lehetőségei
A közösségi részvétel lehetőségeit vizsgáltuk a pécsi városháza dísztermébe összegyűlt érdeklődők novemberben. Helyzetértékelés és tapasztaltmegosztás a közösségi részvétel hazai jó példáival. Az eseménynek aktualitást adott, hogy Pécs jövőre tervezi megvalósítani a város első közösségi költségvetés programját.
KÉK KANAPÉ PODCAST
Beszélgetések a részvételiségről
Közösségi részvétel, részvételiség, közösségi költségvetés. Néhány olyan fogalom, amivel az elmúlt években egyre többször találkozhattunk Magyarországon. De mitől válik egy kezdeményezés valóban közösségivé és részvételivé? Aktívabbak lesznek-e az állampolgárok, a döntéshozók valóban hajlandóak-e megosztani a hatalmat? Korlátozott hatást érnek el ezek a programok, esetleg a jövő önkormányzását vetítik előre? A Kék Kanapén ezekre a kérdésekre is kerestük a választ beszélgetőtársainkkal.
LETöLTHETŐ DOKUMENTUM
Helyzetelemzés és javaslatok a városi ingatlanhasználatról
Hírek a programról
Műhelysorozat indul fiataloknak
Globálisból lokális? A cselekvés lehetőségei címen műhelysorozat indul fiataloknak Debrecenben, Pécsen és Szegeden. A rendezvény célja, hogy a résztvevők hiteles forrásból tájékozódhassanak a…
Elindult a pécsi Járókelő, jelents be egy problémát!
Alapítványunk és a Járókelő partnerségben működteti a pécsi felületet. Önkéntes pécsi ügykezelők kötik össze a városlakókat az önkormányzattal és közműszolgáltatókkal, hogy megoldódjanak…
Fiatalok bevonása és részvétele – képzési felhívás
Képzést hirdet leendő fiatal multiplikátorok számára az Aspektus Csoport a Budapesti Európai Ifjúsági Központtal együttműködésben.
PROJEKT
Változtassunk a helyi demokrácia kultúráján!
A mintegy 25 millió forint költségvetésű program a The Open Society Initiative for Europe (OSIFE) támogatásával valósul meg 2022. január 1. és 2022. december 31. között. A megvalósító Emberség Erejével Alapítvány fő partnerei Pécs önkormányzata és a Nevelők Háza Egyesület. Szakmai és együttműködő partnerek a Budapest Intézet és a NIOK, illetve a Motiváció Műhely és Dialóg Egyesület. Utóbbi két szervezet hasonló programot indít Szegeden és Miskolcon.